Veteran's Week Activities

Attributions: 

The week of November 7 - 11 was celebrated by Springville High student body with coordinated activities sponsored by the FFA and Student Council.  Monday included writing notes and letters to Veterans, Wednesday was assembling care packages, and Friday was celebrated with a best dress Veteran's Day assembly.

Springville advances to semis undefeated

Attributions: 
photos by Erin Call and Lynn Brereton, SHS News Photographers

The Red Devils jumped out to a 21-0 lead after the first quarter and continued on to cruise to the victory over Woods Cross in the 4A Quarterfinals finishing with a 43-7 big win. Jantsen Thorpe connected with Brennen Rymer for three scores while teammate Payton Kelepolo had 16 carries for 70 yards adding two rushing touchdowns.  Bennett Hullinger added 46 rushing yards in the win.

Springville now faces Alta in the 4A semifinals at Rice Eccles stadium on Friday, November 11, 2:30pm. 

Fall Musical begins next week: The Drowsy Chaperone

Attributions: 

It's that time of year again.  The school musical is coming up next week.  Springville High's Fine Arts Department will be performing The Drowsy Chaperone, and we would love to see you all there.

The show runs Thursday, Friday, Saturday, and Monday (17th-21st) starting at 7pm. Tickets are $5 for students and $7 for adults.

CAST LIST:

Man in Chair, Brady Dolan
Robert, Simon Taylor
George, Weston Murdock
Feldzieg, Jonah Schmitz
Gangsters, Christian Small, Jared Israelsen
Underling, Elihu Brown
Aldolpho, Kaden Nissen
Janet Van de Graff, Emily Mason
Drowsy Chaperone, McKenna Hixson
Mrs. Tottendale, Lindsay Tuft
Kitty, Ireland Thomas
Trix, Samantha Sorensen
Superintendent, Becca Hammond

Featured Dancers: Samantha Sorensen, Rosie Durland, Tristan McAfee, Sadie Mangum, Kya Durrant, Hayley Herker, Audrey Kimball

Reporters: Becca Hammond, Ethan Averett, Emma Ferrin, Nicole Metler, Tanner Durrant, Elizabeth Setzer

Party Guests:

Abby Fales, Addie Provost, Adia Hunter, Alena Robison, Alyssa Gardiner,
Ashley Bartholomew, Brooke Child, Dezerae Robison, Eliza Austin,
Elizabeth Smith, Ellie Brenchley, Emily Beerli, Emily Donahue, Jessey Simons
John Andelin, Joslyn Morrison, Kaylynn Smith, Madalyn Jackson, Madi Fowler
Malie Niu, Marissa Roper, Miriam Hall, Morgan Black, Sarah Barker,
Savannah Harmon, Shayra Riches, Shelby Markham, Vanessa Goodman,
Wendy Gwilliam

Red Devils head to quarterfinals still undefeated

Attributions: 
photos by Erin Call and Lynn Brereton, SHS News Photographers

Fall weather and football could not have been better for the Springville Red Devils when they hosted the Orem Tigers on the first round of state play sending the Tigers home and continuing the undefeated Red Devil season, 42-17.   Turnovers played a key role as Springville intercepted four Orem passes.  

Payton Kelepolo rushed for four touchdowns as Springville dominated Orem for the 4A first-round victory.  Kelepolo scored two quick touchdowns in the first quarter to set the tone and the Red Devils never looked back.  Cole Bowers, Brennen Rymer, and Jantsen Thorpe each added a TD in the win.

The next state quarterfinal playoff game will be against Woods Cross this Friday, November 4, at 4:00pm at Springville High’s home field.   Tickets will be priced at $5 for students and seniors over 65, $8 for adults, and free for children 5 and under.

SHS BLT Club attends Herriman FBLA/DECA Invitational

The BLT Club (Business Leaders of Tomorrow), which includes members of both FBLA and DECA, recently attended the Herriman Invitational Competition.

Spencer Bartholonew and Reagon Sweat placed 2nd in Global Business.
Manny Sahagun and Trevor Jeppson placed 1st in Entrepreneurship
Declan Anderson placed 3rd in Computer Concepts and 2nd in MOS Excel 2016.

Attendees: 
Spencer Bartholomew
Marcus Hansen
MiKinna McHoes
Manny Sahagun
Trevor Jeppson
Kaylee Middlebrook
Rex Clark
Makenzi Smith
Reagon Sweat
Joshua Carly 
Declan Anderson
Amanda Daybell
Kaylyn Wolfe
Nicole Wheeler 
Lincoln Wasden 
Michelle Miller
Veronica Gutierrez
Juliette Hansen

2016-2017 Springville High Sterling Scholar Candidates

Attributions: 

English – Selendra Lewis
Mathematics – Brian Udall
Science – Tessa Larsen
Social Science – Zoe Dalley
Skilled & Technical Sciences – Steven Bartholomew
Family & Consumer Science – Erin Caswell
Business & Marketing – Chloe Wilson
Computer Technology – Connor Widtfeldt
World Language – Samantha Sorensen
Dance – Emme Franks
Instrumental Music – Abi Maccabee
Vocal Performance – Emily Mason
Speech/Theater Arts/Forensics – Rebecca Hammond
Visual Arts – Abigail Holman

Sumsion wins State, Gardner second as team looks ahead to Nike Regionals

Attributions: 
by Josh Ornelas, SHS News Writer
Julie Sumsion, Girls Cross Country State Champion
Grant and Brandon
Julie Sumsion
Paul

On Wednesday, October 19, Springville High’s cross country team traveled to Sugarhouse Park to participate in the Utah State Championships.  Tensions were high for the Red Devil athletes because this was what the team had been training for all year. 

The first race for the team was the girls 4A division.  The girls ran great and finished 6th which was five places higher than their performance from last year.  But the real highlight of that race was Julie Sumsion who was the first to cross the line in a time of 17:55.8.  After she finished, she was swarmed by friends, family and the media.  This was her goal that she had for herself since day one. 

Sumsion said, “It was probably at 400 to go when I passed the leader that I knew I could win, and it hit me when I broke the tape that I was the state champion.” 

The team was so excited for her and it was great to see her finish in first. Kaitlyn Gee finished as the team’s fifth runner and was that last scorer to boost the girls to 6th. 

Gee said, “It’s a lot of pressure being the fifth runner, knowing that you got to pass all the other team's fourth and fifth runners.  In the end, every person counts.”  

The boys team finished 3rd led by Grant Gardner who is now ranked 22nd in the nation after his performance at state.

Gardner commented on his performance and said that being ranked didn’t come to him as a big surprise, but he was glad that he was finally able to be known as one of the best runners in the country.  Gardner’s time of 15:04.2 makes him the fastest Sophomore in the state meets history. 

Gardner said, “You know, it’s really cool to see all the amazing things our state has done and all of the great runners who have come.  It just shows that I’ve run some pretty fast times, and I’m excited for my junior and senior year.”  

Also having incredible performances were the Garnica twins Brandon and Caleb.  Caleb finished 87th last year and Brandon 33rd.  This year Brandon finished in 4th, followed by Caleb in 23rd.  They credit their performances to their coaches and all the hard work they put in over the summer.

The boys race was crazy seeing how the top 4 teams were only separated by 22 points. Olympus downed the defending champions Timpanogos, followed closely by Springville and Ogden.  Overall, Springville finished 4th in the state merged results ahead of a lot of other talented teams.

Springville will now head down as a team to Arizona so that they can compete in the Nike Cross Southwest Regionals.  This is the race that determines who will go to Nationals.

Pages