Faculty and Staff

Administration

Mike Brown
Principal
Scott Johnson
Assistant Principal
Lynn Mecham
Assistant Principal
Cathi Jarvis
Athletic Director

Business

Angie Meacham
Room: I - 218
Carey White

Computer Programming 1 & 2, Desktop Publishing, Advanced Webpage Design, Business Communications, Business Management, FBLA Advisor, School Public Relations

Room: I - 217
Chelsey Beck
Room: I - 220

Counselors

Mike Johnson
Counselor (A-E)
Aubrey Thornock
Counselor (F-G)
Amber Whatcott
Counselor (H-J)
NataLei Terry
Counselor (K-R)
Kirsten Hullinger
Counselor (S-Z)
Lee Litchfield

English

Andie Seal
Room: I - 111
Brett Miller
Room: I - 112
Debbie Allred
Room: G - 2
Jeff Hendricks
Room: I - 114
Jill Thackeray
Room: I - 113
Lisa Simmons
Room: C - 16
Ryan Stewart
Room: C - 1
Miki Brewster
Room: E - 8
Trent Mikesell
Room: C - 18
Lanell Rabner
Librarian

Family and Consumer Science

Allissa Huffaker
Room: E - 2
Hannah Keller
Room: C - 17
Kerrie Crandall

Clothing 1 & 2,
Interior Design I & II
Designer Sewing

Room: C - 13

Fine Arts

Christian Cragun
Room: A - 1
Dan Frewin
Room: H - 8
Heidi Israelsen
Room: C - 15
Jamie Blake
Room: A - 3
Leanna Crockett
Room: A - 2
Sam Tsugawa

Chamber Orchestra, Concert Strings, Philharmonic Strings
Disclosure

Room: A - 3
Leslie Walker

Singers/Vocal Jazz

Room: A - 2

Foreign Language

Debra Wells
Room: G - 4
Drew Weech
Room: G - 8
Ray Bishop
Room: G - 7
Sarah Brough
Room: G - 5
Desiree Weser
Room: G - 1

Industrial/Vocational Arts

Braden Boss
Room: D - 1
Brian Ostler
Room: B - 5
Scott Billings
Room: B - 7
Khristen Massic
Room: D - 4
Lou Crandall
Room: D - 3

Mathematics

Chris Frossard
Room: C - 14
Marie Condie
Room: I - 213
Susan Langford
Room: I - 208
Arianna Booth
Room: I - 210
Christina Hale
Room: I - 211
Doug Bills
Room: G - 3
Brad Thornton
Room: E - 7
Dani Olsen
Room: P - 1
Julie Wilding
Room: I - 215
Ame Uyema
Room: I - 215

Physical Education/Health

Cathi Jarvis
Tara Hall
Willy Child

Advanced Conditioning,
Boys Weight Training,
Head Football Coach

Debbie Allred
Jon Bridges
Room: G - 6
Camie Oakey

Advanced Conditioning,
Head Girls Basketball Coach

Lisa Walker
Room: B - 8
Breanne Anderson

Drill Advisor

Jana Garrett

Cheer Advisor

Science

Cary Hylton
Room: C - 11
Kyle Wood
Room: C - 20
Steven Haderlie
Room: C - 9
Dan Frewin
Room: C - 12
Stephen Hylton
Room: C - 12
Sterling Wadley
Room: C - 7
Kellie Woodfield

Chemistry

Room: C - 4
Monica Giffing
Room: D - 5

Social Science

Glenn Bird
Room: C - 24
Priscilla Leek
Room: C - 25
Ray Bishop
Room: G - 7
Robert Lister

US Studies, AP World History,
AP Human Geography

Room: C - 21
Amanda Wilson

US Studies, Government, Utah Studies, Current Issues

Room: E - 4
Amy Anderson

US Studies, Debate

Room: E - 5

Special Education

Dan Money
Room: E - 9
Jill Thackeray
Room: I - 113
Justin Snell

UCBT/Peer Tutor
Volleyball

Room: E - 6
Karen Van Orden

UCBT/Peer Tutor

Room: C - 19
Aubrey Thornock

Secretary

Secretarial Staff

Connie Parker
Finance Secretary
Machell Quigley
Main Office Secretary
Rachelle Taylor
Attendance Secretary
Debbie Wales
Copy Center/Bookstore
Liana Jackson
Registrar
Dawn Stoddard
Asst Finance Secretary
Rachelle Sorensen
Asst Main Office Secretary
Kari Dutson
Counseling Secretary
Stacy Austin
Asst. Finance Secretary

Special Services

Mark Binks
Campus Supervisor
Jeremy Taylor
Head Custodian
Jeff Wales
Computer Tech
Chad Shepherd
Head Night Custodian
Kathy Banks
Matron Custodian
Lanell Rabner
Randy Sorensen
Law Enforcement, Campus Security
Sabrina Lowe
Food Service
Jennifer Cluck
Hearing & Speech Therapist
Mandi Park
Tracker